Obec Zaječí se nachází mezi městy Hustopeče a Břeclav. Ves byla založena na počátku 13.století a kolonizována německým obyvatelstvem. Poprvé se v písemných pramenech objevuje v roce 1222.
V rámci této celostátní akce si Místní knihovna Zaječí připravila pro své čtenáře i ostatní milovníky knih spoustu zajímavých činností. Největší úspěch a ohlas mělo slavnostní pasování na rytíře a čtenáře knih žáků 1. ročníku základní školy. Tento akt vykonávaly pohádkové bytosti - král a královna - žákům byl předán pamětní list a čtenářský průkaz opravňující k návštěvě knihovny. Dostalo se jim i malého pohoštění.
Tradičně již v tomto období knihovnice nabízí zaregistrování nových čtenářů a přístup k internetu zdarma, pro zapomětlivé čtenáře je vyhlášena amnestie, žáci 1. - 5. ročníku základní školy se svými učitelkami jsou zváni na exkurzi do knihovny, bývá připravena burza vyřazených knih a v roce 2005 také beseda o knize Babička, která byla poprvé vydána před 150 lety, a její autorce Boženě Němcové, ježse v anketě Největší Čech umístila v 1. desítce.
V hojném počtu a se zajímavými nápady se děti zapojily do výtvarné soutěže o nejhezčí knižní záložku.
Ve středu 24.10.2007 proběhlo v MK Zaječí pasování žáků 1.a 2.ročníku základní školy na čtenáře. Slavnostní pasování uvedl rádce ATAKDÁLE (Martina Kutálková st.) a na rytíře - čtenáře knih - žáky pasovala královna (Martina Kutálková ml.). Z rukou paní knihovnice účastníci obdrželi pamětní listy (viz snímky).
V měsíci říjnu v rámci letošního Týdne knihoven vyzvala paní knihovnice Dr.Alena Krontorádová občany, aby pomohli shromáždit a vystopovat nejstarší knihu v obci.
Celkem sedm občanů bylo ochotno zapůjčit své rodinné památky, a tak ze 34 knih nejrůznějších žánrů a hodnot byla v místní knihovně uspořádána výstavka, kterou si 4. a 7.11. se zájmem prohlédlo mnoho zájemců, zejména školní mládež.
Právem největší pozornost upoutalo torzo vzácného překladu bible z roku 1556, starší než pořídili bratrští teologové v Kralicích na Moravě, které je rodinnou památkou manželů Černých, jejichž rod knihu po staletí ukrývá, chrání a dědí z pokolení na pokolení.
Druhou nejstarší knihou byly německy psané Příběhy ve verších z roku 1872 od paní Alžběty Puchnerové a dále velká česká kniha Život Pána Ježíše z roku 1876 v černé kožené vazbě se zapínáním na kovové spony, již vlastní paní Zdeňka Havlenová.
Zajímavé byly i ostatní velmi staré beletristické knihy (romány, povídky, pověsti, pohádky), ale i knihy náboženské (Nový zákon, modlitební knihy, zpěvníky). Děti zaujaly knihy, ze kterých si četli nebo se učili jejich prarodiče.
Většinu nashromážděných knih tvořily knihy německé, psané starým typem písma, tzv. švabachem, což je pozdně gotické písmo, užívané do počátku 20.století. Potvrzuje se tím i to, že Zaječí je původně německou obcí s původně německým obyvatelstvem, po němž v mnohých stavením přežívají hodnotné knihy.
Bez ochotných spoluobčanů by nebylo možno takovou výstavku uskutečnit, proto zaslouží všichni, kteří knihy zapůjčili, nejen poděkování, ale za odměnu mohou 1 rok zdarma využívat služeb knihovny. Jsou to : paní Marie Černá, Alžběta Puchnerová, Zdena Prokopová, Zdeňka Havlenová, Alena Krontorádová a žákyně Petra Prokešová a Petra Konečná.
Majitelky 3 nejstarších knih knihovnice mimoto symbolicky odměnila stolními kalendáři na rok 2009.
Příloha : fota
V soutěži zvítězila a všechny úkoly a podmínky ve stanoveném termínu splnila
Nikol Široká, žákyně 8.ročníku Základní školy Zaječí.
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.